10 põnevat fakti tsingi kohta
Tsink on oluline mikroelement, mis on oluline kasvu, arengu ja immuunfunktsiooni säilitamise jaoks. Selle mõju jõuab kõikidesse organitesse ja rakutüüpidesse, moodustades ligikaudu 10% kõikidest ininorganismis olevatest valgulistest ühenditest ning hõlmates sadu olulisi ensüüme. Tsink on vajalik enam kui 300 ensüümi toimimiseks, mis aitavad kaasa ainevahetusele, seedimisele, närvide talitlusele ja paljudele muudele protsessidele. Lisaks on see kriitilise tähtsusega immuunrakkude arenguks ja toimimiseks
Tegelikult on tsink meie kehas raua järel suuruselt teine mineraalaine ja seda leidub igas rakus.
Siin on 10 teaduspõhist fakti tsingi kohta, mis võivad sind üllatada ja panna oma menüü hoolikalt üle vaatama.
1. Tsingi puudus mõjutab maailmas miljoneid inimesi
Kogu maailmas kannatab tsingipuuduse all hinnanguliselt umbes kaks miljardit inimest. Arengumaades on tsingipuudus tervena elatud aastate arvu vähenemise põhjustest 5. kohal. Heaoluriikides mõjutab tsingipuudus peamiselt vanemaealisi. Ligi 30% eakatest inimestest arvatakse olevat tsingipuudus.
2. Tsink on võimas antioksüdant ja see tugevdab immuunsust
Tsink on immuunsüsteemi korralikuks toimimiseks hädavajalik. Uuringud on näidanud, et tsingipuudus võib takistada valgete vereliblede, eriti T-rakkude, tõhusat tööd, mis võitlevad haiguste vastu. On leitud, et tsingi toidulisandid stimuleerivad immuunrakke ja vähendavad oksüdatiivset stressi. Näiteks seitsme uuringu ülevaade näitas, et 80–92 milligrammi (mg) tsinki päevas võib külmetushaiguse kestust vähendada kuni 33%.
3. Tsink toetab haavade paranemist
Tsinki (nt.tsingisalvi) võib kasutada põletuste, teatud haavandite ja muude nahavigastuste raviks. Kuna see mineraalaine mängib olulist rolli kollageeni sünteesis, immuunfunktsioonis ja põletikulises reaktsioonis, on see vajalik kudede paranemiseks.
Näiteks 12-nädalases uuringus, milles osales 60 jalahaavanditega inimest, kellele manustati 50 mg tsinki päevas, vähenes haavandite suurus märkimisväärselt võrreldes platseeborühmaga patsientidel.
4. Tsink parandab haistmist ja reguleerib maitsetundlikkust
Tsink on oluline ensüümidele ja muudele valgulistele ühenditele, mis vastutavad maitse ja lõhnataju eest. Tsingipuudus võib vähendada maitsetundlikkust või isegi põhjustada maitsetundlikkuse kaotust.
5. Tsink võib vähendada mitmete haiguste riski
Tsink võib märkimisväärselt vähendada riski haigestuda sellistesse haigustesse, nagu kopsupõletik, infektsioon ja vanemas eas esineva maakuli degeneratsiooni (kollatähni kärbumine). Tsink võib leevendada oksüdatiivset stressi ja parandada immuunvastust, suurendades T-rakkude ja looduslike tapjarakkude aktiivsust, mis aitavad kaitsta organismi infektsioonide eest. On uuringuid, mis näitasid, et vanematel täiskasvanutel, kes kasutasid tsinki toidulisandina, paranes reaktsioon gripi vastu vaktsineerimisele, vähenes kopsupõletiku risk ja paranes vaimne jõudlus. Ühes 2007. aasta uuringus tehti kindlaks, et 45 mg tsinki päevas võib vanematel täiskasvanutel infektsioonide esinemissagedust vähendada peaaegu 66%.
6. Tsink alandab põletikku taset organismis
Tsink vähendab oksüdatiivset stressi ja teatud põletikuliste valkude taset teie kehas.
Oksüdatiivne stress põhjustab kroonilist põletikku, mis aitab kaasa paljudele kroonilistele haigustele, nagu südamehaigused, vähk ja probleemid vaimse tervisega.
2010. aastal läbiviidud uuringus, milles osales 40 vanemat täiskasvanut, vähenes neil, kes võtsid 45 mg tsinki päevas, põletikumarkereid rohkem kui platseeborühmas.
7. Tsingi ülejääk on haruldane, kuid võib olla ohtlik
Kuigi tsingipuudus on levinum, võib liigne tsingi tarbimine põhjustada nõrkust, iiveldust, peavalu ja kõhukrampe. Tsingi toidulisandi liiga suurtes kogustes manustamine võib häirida teiste mineraalainete imendumist, näiteks raua imendumist. Tsingi soovituslik päevane tarbimiskogus, mis saadav toidust on 9 mg, kuid toidulisandist saadavaid annuseid tohib suurendada kuni 40 mg päevas.
8. Tsink toetab viljakust
Tsink mängib olulist rolli nii meeste kui ka naiste reproduktiivtervises. Meestel on tsink vajalik sperma tootmiseks ja kvaliteedi parandamiseks, samas kui naistel on see oluliseks komponendiks paljudes protsessides, mis reguleerivad naiste sugurakkude kasvu, viljakust ja rasedust.
9. Tsink on abiks aknega võitlemisel
Akne on levinud nahahaigus, mis mõjutab hinnanguliselt kuni 9,4% maailma elanikkonnast. Akne põhjuseks on rasu tootvate näärmete ummistus, bakterid ja põletik. Uuringud näitavad, et suukaudne tsingi lisamanustamine võib aknet tõhusalt ravida, vähendades põletikku, pärssides P. acnes bakterite kasvu ja pärssides rasunäärmete aktiivsust. Lisaks on leitud, et aknega inimestel on tavaliselt madalam tsingi tase.
10. Keha ei talleta tsinki
Erinevalt mõnest teisest mineraalist ei talleta inimorganism tsinki, mis tähendab, et seda tuleb regulaarselt tarbida toidu või toidulisandite kaudu. Tsingirikkad toiduained on näiteks maks, sea-ja veiseliha, päevalilleseemned, juust, kaunviljad ja leib.
NutriDreami Tsink toidulisand
NutriDream valikus on Zinc ühendatud C-vitamiiniga ja brokoli idude ekstraktiga. Koos moodustavad nad võimsa antioksüdantide hulga, mis aitab tugevdada immuunsust, võidelda põletikuliste protsessidega kehas ja vähendada mitmete haiguste riski. Tsink (20 mg) C-vitamiini ja brokoliga kapslid on sobilikud kasutamiseks:
- For both women and men
- To strengthen immune system, especially in the autumn-winter period
- To support fertility and reproduction
- For the growth and strengthening of nails and hair
- For the formation of collagen in the skin
- To maintain normal vision
Tsink on märkimisväärse mõjuga mineraalaine, mille roll ulatub immuunsüssteemi toetamisest kuni naha tervise parandamiseni. Veendu, et sinu menüüs oleks piisavalt tsinki sisaldavaid toite, või konsulteeri spetsialistiga, kui kaalud tsingi lisandite kasutamist.
Artikli autor: Toitumisterapeut Diana Zintšenko