fbpx

Kuidas hoolitseda talvisel külmal ajal oma liigeste eest?

Talv võib olla liigestele suur väljakutse. Külmad temperatuurid, libedad teed ja lühemad päevad võivad mõjutada meie liikumisvõimekust ja suurendada liigeste koormust. Õnneks on mitmeid viise, kuidas hoida oma liigesed tervete ja liikuvana ka talvekuudel.

Külma ilma mõju liigestele

Külm ilm võib liigestele negatiivselt mõjuda. On leitud, et madalad temperatuurid võivad põhjustada liigeste jäikust, vähendada liigeste vedelikuga varustatust ning seetõttu suurendada valu ja ebamugavust. Eriline probleem võib olla neile, kellel on juba olemas liigeseprobleemid, nagu osteoartriit või reumatoidartriit. Külm kutsub esile veresoonte ahenemise, vähendades verevarustust liigestes ja kudedes, mistõttu võivad tekkida lihaspinge ja jäikus. Samuti on tõendeid selle kohta, et külm võib suurendada põletiku taset liigestes, mis omakorda süvendab valu.

Õige riietus

Üks tähtsamaid samme liigeste kaitsmiseks külma eest on õige riietuse valimine. Soojad ja kihilised riided aitavad hoida keha temperatuuri stabiilsena ning takistavad liigeste külmumist. Soovitatav on kanda kompressioonsukke või -sõrme- ja randmekaitsmeid, mis hoiavad liigeste piirkonnad soojad ja aitavad parandada vereringet.

Riiete valikul eelista fliisist või villa materjalist kihte, mis hoiavad soojust isegi niisketes oludes.

Kui tegeled õues aktiivse tegevusega, nagu suusatamine, jalgrattasõit või lumetööd, investeeri spetsiaalsetesse spordiriietusse, mis hoiab sooja ja ei lase külmal higil sinu kehatemperatuuri mõjutada. 

Regulaarne liikumine ja venitus

Liikumine on liigeste tervise oluline osa, isegi talvel, sest see parandab verevarustust. Kuigi külm ilm võib mõnikord panna meid vähem liikuma, on oluline hoida liigesed liikuvana. Liikumine stimuleerib sünoviaalmembraani, mis toodab liigeste jaoks vajalikku vedelikku. Seega on liikumine tähtis mitte ainult lihaste tugevdamiseks, vaid ka liigeste tervise jaoks.

Lihtsad liikumisharjutused, nagu jalutuskäigud, venitusharjutused või kergelt koormavad treeningud, aitavad hoida liigeseid liikuvana ja vähendada liigesepõletikku.

Mõned soovitatavad tegevused talvel on näiteks:

  • Jalutamine värskes õhus – isegi talveperioodil on õues liikumine kasulik. Soovitatav on teha kergeid jalutuskäike 20–30 minutit päevas, et hoida liigesed liikuvatena.
  • Venitus – igapäevane venitus aitab vähendada lihaspingeid ja lihaste jäikust. Eriti oluline on keskenduda puusadele, põlvedele ja seljale, et vähendada külma mõju.
  • Jooga ja pilates – need harjutused on suurepärased, kuna nad aitavad hoida keha paindlikuna, tugevdavad lihaseid ja vähendavad koormust liigestele.
Õige toitumine 

Talvel on eriti oluline selline toitumine, mis toetab liigeste tervist. Teadusuuringud on näidanud, et liigeseprobleemide ennetamiseks ja sümptomite leevendamiseks on eriti tähtsad:

Omega-3 rasvhapped: Neid rasvhappeid leidub rasvases kalas (nagu lõhe, forell), linaseemnetes ja chia-seemnetes. Omega-3 rasvhapped aitavad vähendada põletikku liigestes ja võivad aidata vähendada liigesevalu.

Glükoosamiin ja kondroitiin: Need ained on olulised kõhrede tervisele. Glükoosamiin toetab kõhre taastumist ja aitab vähendada liigesevalu.

C-vitamiin: See vitamiin on oluline kollageeni tootmiseks, mis on oluline kõhre ja sidekudede ehituseks. Tsitrusviljad, paprika, brokoli ja muud värvilised köögiviljad on suurepärased C-vitamiini allikad.

D-vitamiin: D-vitamiin on oluline luude ja liigeste tervise jaoks, kuna see aitab kaltsiumil luudesse imenduda. Talvel on vajalik D-vitamiini toidulisandi tarbimine.

Igapäevased nipid liigeste kaitseks

Kui talvel väheneb päevavalgus ja temperatuur langeb, muutuvad ka tänavad libedaks ja ohtlikuks. Et vältida kukkumisi ja liigeste vigastusi, on oluline järgida järgmisi ettevaatusabinõusid:

  • Kanna sobivaid jalanõusid: Libedaga toimetulekuks on vaja talvel kasutada sobivaid jalanõusid, mis pakuvad head haakumist maapinnaga. Sellised jalanõud aitavad ennetada kukkumisi.

– Kasutage liigesetugevdavaid vahendeid: Kui liigeste piirkonnad on juba nõrgemad või ülekoormatud, võivad spetsiaalsed tugikaitsmed või -sidemed pakkuda täiendavat kaitset ja toestust. Näiteks võivad põlve-, randme- või küünarliigeste kaitsed aidata vältida vigastusi.

Puhkamise osatähtus

Liigeste puhul on oluline mitte ainult liikumine, vaid ka piisav puhkamine. Kui liigesed on ülekoormatud, võivad tekkida põletikud ja valud. Talvel võib olla kasulik kohandada treeningkava ja teha lühemaid ja madalama koormusega harjutusi, et vältida liigeste väsimust.

Pea meeles, et liigestele tuleb anda aega taastumiseks pärast intensiivset treeningut või füüsilist pingutust. See aitab vältida liigeseväsimust ja vähendab põletiku tekkimist.

NutriDreami ostetuim toidulisand on Toidulisand liigestele

Fakt, et 2024 aasta üks ostetuim toidulisand NutriDream e-poes on Joint Formula tõestab, et mured liigestega kimbutavad paljusid. 

Liigeste toidulisand on spetsiaalselt välja töötatud, et toetada liigeste tervist, vähendada põletikku ja leevendada liigesevalu. Komplektsed koostisosad nagu glükoosamiinsulfaat, kondroitiinsulfaat, MSM, kollageen ja ingveri ekstrakt pakuvad kõike, mida liigesed vajavad – alates kõhre taastamisest kuni põletiku vähendamiseni. Glükoosamiinsulfaat on üks peamisi koostisosasid, mis aitab hoida kõhre tervena. See on looduslik aine, mis esineb organismis kõhre koostisosana ja aitab stimuleerida kõhre uute rakkude kasvu. Glükoosamiin toetab liigeste liikuvust ja vähendab liigeste kulumisega seotud põletikku. Erinevad uuringud on näidanud, et glükoosamiinsulfaat võib aidata leevendada osteoartriidi sümptomeid. Metüülsulfonüülmetaan (MSM) on looduslik väävelühend, mis mängib suurt rolli sidekudede ja liigeste tervises. Väävel on oluline kollageeni ja elastiini tootmisel, mis on vajalikud kõhrede ja sidemete tugevdamiseks. Uuringud on näidanud, et MSM võib aidata vähendada liigeste põletikku, parandada liigeste liikuvust ja leevendada valu. MSM-l on ka põletikuvastased omadused, mis aitavad vähendada turset ja jäikust liigestes. Toidulisand sisaldab ka bioflavonoide, ränidioksiidi ja magneesiumstearaati, mis toetavad liigeste liikuvust ja paindlikkust. Tugevdades oma liigeste tervist igapäevase täiendava toidulisandiga, aitad sa oma keha valmis hoida talvekuudeks ja igapäevaseks liikumiseks.

Kokkuvõtteks

Talvised kuud võivad olla liigeste tervisele katsumus, kuid teadlik hoolitsemine ja õiged harjumused aitavad säilitada liigeste heaolu. Õige riietus, regulaarne liikumine, tervislik toitumine ja liigesekaitse tagavad, et liigeste tervis ei kannataks külma ja libeduse tõttu. Lisaks on oluline kuulata oma keha ja kohandada igapäevaseid tegevusi vastavalt oma liigesetervisele. Kui liigesevalu püsib või halveneb, on oluline konsulteerida arstiga, et vältida tõsisemaid kahjustusi ja leida sobivad ravivõimalused.

 

Blogi kirjutas Diana Zintšenko

Leave a Comment

Your email address will not be published. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Join newsletter
Liitu uudiskirjaga ja saad 10% soodustust esimeselt ostult!
0
    0
    Your cart
    Sinu ostukorv on tühiTagasi poodi